Większy zasięg sygnałów od stacji systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oznajmiła o starcie nadawania roboczych sygnałów do nawigacji wykorzystując następne 2 satelity działające w ramach systemu znanego pod nazwą Galileo – wykorzystywanego w Europie odpowiednika systemu GPS. Powiększa to pokrycie nieba przez system nawigacji satelitarnej Galileo. Orbitery Galileo o numerze 9 a także 10 były wyniesione na orbitę 11 września 2015 r. Po zrealizowaniu wielomiesięcznych, skomplikowanych testów na orbicie, potwierdzono ich pracowanie w pełni zgodnie z wyliczeniami. Zwłaszcza, za pomocą 20-metrowej anteny znajdującej się w centrum ESA w Belgii, wykonywano analizy częstotliwości radiowych sygnałów generowanych z owych orbiterów, żeby określić formę sygnału a także jego wielkość.

Sprawdzono dodatkowo wydajność współpracy z naziemną siecią układu Galileo. Testy były kontrolowane z terenu Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen w Niemczech jak również we Fucino we Włoszech. W pierwszym przypadku testowano wydawanie poleceń a także pilnowanie orbiterów, a w drugim nadzorowanie odbierania danych nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Badania zakończyły się satysfakcjonującymi wynikami nawet nieco wcześniej aniżeli zakładał plan. 29.01.18 r. orbitery zaczęły nadawanie kompleksowych danych do nawigacji. ESA prowadzi obecnie też badania 2-óch następnych orbiterów do nawigacji (o numerze 11 oraz 12), które zostały wystrzelone 17.12.15 r. Z kolei satelity nr 13 a także 14 odbyły niedawno badania przed wystrzeleniem na terenie centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk na terenie Holandii a następnie zostały umieszczone w magazynie oczekując na start.

Tymczasem na terenie Niemiec ma miejsce produkcja dwunastu kolejnych orbiterów Galileo. Ostateczny system Galileo ma liczyć 24 satelity. W tej chwili emitowane sygnały do nawigacji są w formie „roboczej” – wykorzystuje je przemysł satelitarny do zrobienia towarów i usług, które przyszłości zostaną dane użytkownikom.